Výstava Power of My Action 2023 přilákala na Václavském náměstí tisíce návštěvníků

 

Česká pobočka mezinárodní mírové organizace HWPL představila široké veřejnosti díla, která jsou součástí umělecké výstavy s názvem Power of My Action (Síla mého činu). Obrazy českých, slovenských a ukrajinských umělců byly od 1. do 30. dubna 2023 k vidění v prostorách knihkupectví Academia na Václavském náměstí v Praze. Výstava, která veřejnost upozorňuje na válečné hrůzy a zdůrazňuje důležitost zajištění základních lidských práv, demokracie a suverenity, si v průběhu dubna nenechalo ujít přes 7 500 návštěvníků.

Výstava HWPL „Power of My Action”

Výstava Power of My Action svou premiéru absolvovala na konferenci věnované sedmému výročí vzniku Deklarace míru a ukončení válek (DPCW), kterou česká pobočka HWPL uspořádala v sobotu 18. března 2023 v KD Mlejn. Koncepčně navazuje na putovní výstavu „Síla mého hlasu”, která byla v minulém roce k vidění v Senátu ČR a také na třech středních školách.

Výstava fotografií a maleb, jejímž hlavním cílem je odsouzení válečného násilí, je s ohledem na časovou osu rozdělena na tři hlavní části: minulost, přítomnost a budoucnost. Sekce minulost zachycuje hrůzy válečných konfliktů, jako je první a druhá světová válka nebo válka na Ukrajině. Přítomnost vyobrazuje to, jak hrozivé dopady mohou mít světové konflikty na lidské životy v případě, že bude veřejnost i nadále lhostejná k mírovým iniciativám. Třetí část – budoucnost – pak naznačuje, jak by svět mohl vypadat, pokud by lidé aktivněji usilovali o zastavení válek a vytvoření míru.

Představení výstavy

Své obrazy organizátorům poskytli i ukrajinští umělci, kteří prostřednictvím svých děl přiblížili Čechům, jak vypadá válka očima ukrajinských uprchlíků. Olejomalbu s názvem „Těžký kříž” veřejnosti představila i Tetiana Teresh, Ukrajinka, která v minulosti vystavovala např. v Londýně.

„Jedné noci před spaním, po zhlédnutí zpráv o válce, jsem se zeptala svého podvědomí, vesmíru, Boha: kdy to všechno skončí? Když jsem zavřela oči, objevil se tento obrázek. To byla odpověď. To je náš těžký kříž – cesta Ukrajiny, cesta našeho lidu, cesta každého Ukrajince,” přiblížila vznik zdařilé olejomalby Tetiana Teresh.

Pozornost na sebe upoutalo i dílo s názvem „Masakr ve věznici Olenivka”, jehož autorkou je ukrajinská umělkyně Yaroslava Shylyk. Malba je připomínkou tragédie, která se odehrála ve věznici v ukrajinské obci Olenivka. Zahynulo při ní 53 ukrajinských válečných zajatců, kteří  se v květnu vzdali v mariupolských ocelárnách Azovstal.

Výstava HWPL „Power of My Action”

Jedním z hlavních cílů výstavy je povzbudit veřejnost k tomu, aby se více zapojila do iniciativ, které povedou k zastavení válek a nalezení mírového řešení. Podle Kláry Dohnálkové, vedoucí týmu pro mezinárodní právo české pobočky HWPL, která má organizaci umělecké výstavy na starosti, událost splnila svůj původní záměr.

„Výstava si klade za cíl ukázat hodnotu činu každého z nás k udržitelnému míru. Proto věřím, že i skrze tento malý krok můžeme přispět k vytváření sjednocení a harmonie v dnešním chaotickém světě.” vysvětlila po skončení výstavy v knihovně na Václavském náměstí Klára Dohnálková.

Výstava HWPL „Power of My Action”

Stejně jako v minulém roce budou i letos díla vystavena na školách, které s českou pobočkou HWPL dlouhodobě spolupracují. V druhé polovině roku pak budou obrazy nadaných českých, slovenských a ukrajinských umělců k vidění také v budově Parlamentu ČR.

Pro další informace prosím kontaktujte:

Severina Papis
PR oddělení HWPL
+420 776 643 790