Organizace HWPL a Dům Dobra spojily síly pro podporu ukrajinských dětí v ČR

Česká pobočka mezinárodní mírové organizace HWPL uspořádala v pátek 12. 1. 2024 ve spolupráci s Domem Dobra ukrajinský Pop-Up. Událost, jejímž hlavním tématem byla udržitelnost a podpora ukrajinské mládeže v Česku, se uskutečnila v holešovickém Vnitroblocku. Nedílnou součástí akce, která přitáhla pozornost přibližně dvou stovek lidí, byla sbírka pro ukrajinské děti žijící na území hlavního města Prahy, které z domovů vyhnala ruská invaze na Ukrajině.

Do Pop-Upu se vedle organizátorů a návštěvníků z řad široké veřejnosti se srdcem pro mír zapojili také začínající ukrajinští umělci a designéři. Ti měli možnost na události prezentovat své výrobky, např. různé módní doplňky. Móda, a to především ta udržitelná, přitom udávala tón celé dobročinné akci. Na Pop-Upu probíhal tzv. clothes swap, tedy výměna kvalitního, ale již nevyužívaného oblečení za jiné. Návštěvníci tak na událost mohli přinést vlastní, již nenošené módní kousky a vyměnit je za jiné, pro které ještě využití najdou.

Na akci, která byla zaměřena především na českou a ukrajinskou mládež, si hosté v inspirativních prostorách holešovického Vnitroblocku mohli poslechnout hudební vystoupení nebo se zúčastnit taneční lekce swingu.

Klíčovou součástí akce ale byla také sbírka pro Ukrajinu. Veškerý výtěžek dobrovolníci z HWPL předají neziskové organizaci Dům Dobra, která se v tomto roce chystá realizovat projekty zaměřené na integraci ukrajinských dětí žijících v ČR do většinové společnosti. Jednou z cest, jak toho chce dosáhnout, bude vzdělávání a podpora duševního zdraví ukrajinské mládeže na území hlavního města Prahy.

Dům Dobra výtěžek využije např. k nákupu potravin do kroužku vaření, výtvarných a sportovních potřeb nebo deskových her pro děti. Nadační fond pomáhá obětem ruské invaze na Ukrajině dlouhodobě, v minulosti především skrze distribuci potravin a humanitární pomoci.

Ukrajinský Pop-Up, jehož spolupořadatelem byla letos v lednu poprvé nadace Dům Dobra, měl svou premiéru v prosinci roku 2022. Cílem bylo dát ukrajinským umělcům a designérům, kteří ze své země uprchli před válkou, prostor ukázat veřejnosti svou autorskou tvorbu. HWPL uspořádala vánoční ukrajinský Pop-Up po roční pauze opět v prosinci roku 2023 a také jeho součástí byla finanční sbírka. Dárci mohli přispět na iniciativu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského – UNITED24.

Do příprav Pop-Upu se velkou měrou zapojila česká pobočka IPYG, která se pomoci ukrajinským válečným uprchlíkům věnuje od zahájení ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Vedle humanitární pomoci, na kterou se HWPL zaměřovala především v prvních měsících války, IPYG v současnosti realizuje pravidelný konverzační kurz s tématy mírového vzdělávání.

„Jsem vděčná za to, že se Pop-Up stává naší pravidelnou událostí, na které se shromažďují lidé různého věku, národností a zájmů. Původním záměrem akce bylo poskytnout mladým lidem z Ukrajiny platformu, kde mohou ukázat věci, které vlastnoručně vyrábějí, ale myslím, že teď se charakter události stává více kulturním a sjednocujícím. Přestože příběh každého z nás je jiný, vidím, že skrze tanec, hudbu a solidaritu jsme si blíže,” přiblížila projekt vedoucí české pobočky Mezinárodní mírové skupiny mládeže, IPYG, Nina Polášková.

Projekty na podporu ukrajinských uprchlíků budou součástí agendy HWPL i v následujících měsících. Nejbližší událostí je charitativní galavečer, který HWPL pořádá za podpory Domu Dobra v pátek 26. 1. 2024, v Praze. Veškerý výtěžek z akce, která proběhne pouhý měsíc před druhým výročím ruské invaze na Ukrajinu, bude předán spolupořádající organizaci, která má s projekty na podporu Ukrajinců v ČR bohaté zkušenosti.

Severina Papis
HWPL PR dept.
+420 776 643 790