Mezinárodní nevládní organizace v prohlášení vyzývají k zastavení agrese ve válce mezi Izraelem a Hamásem

Zprávy / 19. 10. 2023

Válka mezi Izraelem a Hamásem, která začala 7. října odpálením několika tisíců raket, a jež si dosud vyžádala tisíce obětí, vyvolává ve světě obavy z toho, že by brzy mohla přerůst do konfliktu mezinárodních rozměrů. Některé vlády a mezinárodní organizace proto vydaly prohlášení, v nichž vyzývají k ukončení bojů.

Prohlášení týkající se války mezi Izraelem a Hamásem vydala 12. října 2023 také HWPL – mezinárodní nevládní organizace se sídlem v Jižní Koreji, která získala zvláštní poradní status u Hospodářské a sociální rady OSN (ECOSOC), a která je registrována u metropolitní vlády v Soulu. Po stanovisku ke krizi lidských práv v Myanmaru v březnu 2021 a po vyjádření k válce mezi Ruskem a Ukrajinou v únoru 2022 se jedná již o třetí oficiální prohlášení organizace HWPL, které obhajuje mír.

HWPL v něm uvádí: „…obětí válek se stávají nevinní civilisté, a všichni ve světě jsou svědky této situace v reálném čase. Nezastavení neoprávněné války bude mít za následek tisíce a desetitisíce civilních obětí. Může někdo nahradit takové ničivé krutosti?”

HWPL ve svém prohlášení zároveň naléhá na „obě válčící strany, aby okamžitě zastavily agresivní činy, chránily občany a aktivně se zapojily do úsilí o zajištění obnovy a míru“, a také vyzývá „OSN a mezinárodní společenství, aby urychleně přijaly nezbytná opatření, jako je zprostředkování míru mezi oběma stranami s cílem přivést je k dialogu a poskytnout humanitární podporu”.

14. března 2016 HWPL společně s odborníky na mezinárodní právo z 15 zemí vypracovala „Deklaraci míru a ukončení válek (DPCW)“, aby vytvořila mezinárodní právo pro mír. Deklarace apeluje na mezinárodní spolupráci a zapojení občanů do mírového procesu a navrhuje také rozličné přístupy v oblasti předcházení konfliktů, jejich mediace a dosažení míru. HWPL již v minulosti oznámila, že má v plánu předložit Deklaraci míru a ukončení válek Organizaci spojených národů. HWPL také prostřednictvím mírových aktivit ve více než 170 zemích světa vytváří konkrétní akční plány na dosažení světa bez válek. Hlavními prostředky v tomto procesu jsou zavádění institucionálního přístupu směrem k mezinárodnímu společenství a také zvyšování povědomí o míru ve společnosti.

Severina Papis
HWPL PR dept.
+420 776 643 790