HWPL oslavila úklidem Prahy Mezinárodní den dobrovolníků OSN

Zprávy / 5. 12. 2023

Česká pobočka mezinárodní mírové organizace HWPL oslavila úklidem jedné z pražských městských částí Mezinárodní den dobrovolníků. V rámci kampaně „Ukliďme si to tu”, kterou HWPL realizuje už více než rok, dobrovolníci v sobotu 2. prosince 2023 vyrazili na pražskou Letnou, kde v okolí Čechova mostu sbírali do připravených pytlů odpadky. Do kampaně se vůbec poprvé zapojili také koordinátoři iniciativy Sázíme Česko, která se dlouhodobě zaměřuje na zalesňování České republiky.

Navzdory hustému sněžení a teplotám pod bodem mrazu se sběru odpadků zúčastnily více než dvě desítky dobrovolníků. Přibližně dvouhodinovou aktivitu HWPL zorganizovala při příležitosti oslav Mezinárodního dne dobrovolníků OSN, který každoročně 5. prosince připomíná důležitost dobrovolnické práce pro společnost.

Kampaň „Ukliďme si to tu” HWPL realizuje dlouhodobě. Každou sobotu členové HWPL společně se zájemci z řad široké veřejnosti sbírají odpadky v okolí pražského Smíchovského nádraží, které patří k nejšpinavějším místům v metropoli. Do aktivit se snaží zapojit také místní bezdomovce, kteří se tak mohou naučit, jak o lokalitu, ve které žijí, lépe pečovat. Úklidové akce HWPL částečně koordinuje také s iniciativami „Ukliďme Česko” a „Ukliďme svět”, které našim dobrovolníkům zdarma poskytují jednorázové rukavice a pytle na odpad.

Hlavním cílem kampaně HWPL „Ukliďme si to tu” je rozvoj komunity skrze postupné zvyšování participace dobrovolníků na úklidových akcích a také podpora šetrného chování k životnímu prostředí. HWPL věří, že proces vytváření míru často začíná u malých věcí. Pokud se veřejnost sjednotí pro tak malou věc jako je úklid, může se sjednotit i v mnohem významnějších záměrech, jako je dosažení míru. Právě skrze úklidové akce totiž člověk může přispět k vytvoření harmonického prostředí, ve kterém se dobře žije nejen jemu, ale i dalším lidem v jeho okolí.

„Stejně jako se každé ráno probudíme, vyčistíme si zuby nebo uklidíme v domě, je potřeba podobně pečovat i o naše město. Tohle nastavení mysli se snažíme už přibližně rok ukazovat české společnosti, aby přijala roli vlastníka a skrze lásku k Česku pečovala o svoji zemi. V nadcházejícím roce chceme podstatně navýšit počet dobrovolníků, a to zejména skrze spolupráci se školami a mládeží, aby měly úklidové akce ještě větší efekt a zároveň edukativní charakter pro budoucí generace,” přiblížil dobrovolnickou aktivitu předseda české pobočky HWPL, Dan Bešta.

Sběr odpadků u Smíchovského nádraží a na dalších místech v metropoli organizuje česká pobočka mezinárodní mírové organizace HWPL. HWPL usiluje o vytvoření kultury míru skrze realizaci projektů, které mají uvést do praxe 10. článek DPCW: Šíření kultury míru.

Prostřednictvím inovativních programů a iniciativ se HWPL snaží vytvořit globální síť mírových aktivistů, kteří by měli zájem budovat mírovou a udržitelnou budoucnost. Mezi projekty organizované HWPL patří vedle různých forem dobrovolnictví také Mírový pochod, mírové vzdělávání nebo aktivity na podporu životního prostředí, které jsou v souladu s Cíli udržitelného rozvoje OSN.

Severina Papis
HWPL PR dept.
+420 776 643 790