Putovní výstava „Síla mého hlasu“ nadchla studenty českých středních škol

Putovní výstava „Síla mého hlasu“ nadchla studenty
českých středních škol

 


V Praze, 26. 10. 2022

Organizace HWPL uspořádala na dvou středních školách výstavu s názvem „Síla mého hlasu“, kterou si prohlédlo více než 750 studentů a učitelů. Vernisáž provázelo téma, které vévodilo i výstavě v Senátu, jež proběhla v březnu tohoto roku. Umělecká expozice, jejíž součástí jsou ilustrace talentovaných českých umělců, které ukazují trnitou cestu České a Slovenské republiky k demokracii, se nejprve od 9. do 13. května přesunula na Gymnázium Elišky Krásnohorské v Praze. Od 12. do 23. září pak byla k vidění také na gymnáziu v Sedlčanech. 

Putovní výstava si kladla za cíl zvýšit povědomí občanů o sociálních problémech, kterými Česká republika v současné době prochází a upozornit na to, jak důležitá je občanská angažovanost v otázkách společenského rozvoje. Výstavu uměleckých děl doprovázela diskuse se středoškoláky, kterou vedli pozvaní senátoři a další vládních činitelé.

Výstavy, která se konala v květnu na Gymnáziu Elišky Krásnohorské, se zúčastnilo okolo 450 studentů a dalších představitelů školy. Událost vyvrcholila 26. května diskusním dnem s přibližně padesáti studenty, na kterém vystoupil speciální host, senátor Tomáš Třetina. Třetina se studenty sdílel svůj názor na občanskou participaci a zdůraznil, jak důležité je účastnit se voleb a věnovat pozornost celospolečenským otázkám.

 

Jeden ze studentů o výstavě „Síla mého hlasu“ řekl: „Zaujala mě část, ve které se mluvilo o tom, jak by naše společnost měla vypadat. Myslím, že právě tohle je nejdůležitější součást naší budoucnosti. A co se týče obrazů, nejvíce se mi líbila díla, která vyjadřovala svobodu.“

Další studentka pak o vernisáži poznamenala: „Mě osobně nadchnul obraz, který vyjadřoval vzájemný respekt mezi generacemi, protože respekt je v dnešní době velmi důležitý. Musíme si vážit starších lidí, protože jsou na tomto světě déle a jejich rady jsou v našich životech velmi cenné“

Krátce po skončení výstavy se do malování zapojili i studenti gymnázia. Inspirováni uměleckou expozicí nakreslili svá vlastní díla na témata, jako je spolupráce, harmonie, deprese, úzkost, osamělost a další důležitá témata, která hýbou dnešní společností. Tyto výtvarné práce se pak staly součástí výstavy, kterou zástupci gymnázia v Sedlčanech uspořádali v aule školy.

Dne 25. října pak proběhl další diskusní den s 57 studenty, který vedl senátor Petr Štěpánek. Štěpánek ve svém projevu hovořil zejména o hodnotě a významu demokracie, které bylo dosaženo v České republice. Poté následovala diskuse o současné politické situaci a stavu demokracie v ČR, při níž studenti volně sdíleli své dotazy a názory.

Senátor Petr Štěpánek událost organizovanou zástupci české pobočky HWPL ocenil slovy: „Bylo skvělé diskutovat se studenty o demokracii v České republice a mít možnost vyslechnout si jejich názory. Zaznělo mnoho zajímavých myšlenek, které mohou být dobrým zdrojem inspirace.“

Zástupkyně ředitele školy paní Lenka Lichtenbergová k tomu dodala: „Jsem velmi vděčná organizaci HWPL, že prostřednictvím výstavy a diskusního dne studentům umožnila setkat se se senátorem. Budu se těšit na budoucí spolupráci s HWPL. Chtěla bych realizovat mírové vzdělávání HWPL na naší škole.“

V budoucnu se putovní výstava  „Síla mého hlasu“ přesune i do dalších středních škol po celé České republice, aby upozornila na to, jak důležitý je hlas občanské společnosti. Věříme, že projekt přispěje k tomu, aby si studenti uvědomili hodnotu demokracie v České republice, a že se výstava stane inspirací k realizaci rozmanitějších mírových aktivit nejen v Praze ale i v okolních regionech.

PR oddělení HWPL

public.relations@hwpl.cz