HWPL poslala další dodávku humanitární pomoci do obléhaného Mariupolu

HWPL poslala další dodávku humanitární pomoci
do obléhaného Mariupolu

V Praze, 30. 3. 2022

Mezinárodní mírová organizace HWPL uspořádala druhé kolo sbírky na pomoc Ukrajině. Životně důležitou humanitární pomoc v hodnotě přibližně 50 000 Kč dobrovolníci vyložili přímo na polsko-ukrajinských hranicích, kde si ji převzali členové křesťanské nadace Pilgrim. Zboží bylo doručeno do přístavního města Mariupol, které se v důsledku více než měsíc trvající ruské invaze ocitlo uprostřed prohlubující se humanitární katastrofy.

Součástí druhé várky hmotné pomoci pro Ukrajinu jsou především trvanlivé potraviny, hygienické potřeby, spacáky, karimatky nebo powerbanky. Část materiálu v hodnotě 26 000 Kč byla pořízena z prostředků organizace HWPL, zbývající položky – včetně oblečení nebo spacáků – na místo přinesla veřejnost. Veškerý materiál byl skladován v prostorách mešity v městské části Praha-Libeň. Iniciativa, jejímž účelem je zmírnění humanitární krize v Mariupolu, tak velkou měrou přispěla i k rozvoji mezináboženského dialogu v České republice.

Pomoc dobrovolníci z organizace HWPL převezli přes hraniční přechod Korczowa-Krakowiec na ukrajinské území. Na hranicích si následně náklad převzali členové ukrajinské křesťanské nadace Pilgrim se sídlem v Mariupolu, která se před propuknutím ruské invaze věnovala pomoci dětem a adolescentům potýkajícím se s drogovou závislostí.

Spolupráce mezi HWPL a lokální organizací, která zná velmi dobře místní prostředí, usnadnila přepravu zboží přímo k obyvatelům Mariupolu. Konvoje velkých neziskových organizací se totiž kvůli vysokým bezpečnostním rizikům často do obléhaných měst nedostanou a dodávky humanitární pomoci, včetně zdravotnického materiálu, tak kvůli intenzivnímu ostřelování nebo zaminování přístupových cest končí pouze ve skladech.

Mariupol je jedním z nejvíce zasažených ukrajinských měst. Od začátku invaze tam zemřelo nejméně 5 000 civilistů, mezi nimi i téměř 210 dětí. Podle informací Světového potravinového programu (WFP), který má v rámci organizace OSN na starosti monitoring potravinové bezpečnosti, v Mariupolu docházejí zásoby základních potravin a vody. Od propuknutí ruské invaze 24. 2. 2022 se přitom do města nedostala žádná humanitární pomoc větších rozměrů.

I proto se chce organizace HWPL na cílené dodávky hmotné pomoci, tedy včetně dodávek do obléhaných ukrajinských měst, zaměřovat i nadále, a to především prostřednictvím úzké spolupráce se zástupci místních organizací. Už v tuto chvíli startuje kampaň za účelem propagace veřejné finanční sbírky. Vybraná částka poslouží k nákupu materiální pomoci pro uprchlíky procházející západoukrajinským Mukačevem.

 

PR oddělení HWPL
public.relations@hwpl.cz