Dokument HWPL o mírovém procesu na filipínském Mindanau se v Praze dočkal slavnostní premiéry

Dokument HWPL o mírovém procesu na filipínském Mindanau se v Praze dočkal slavnostní premiéry

 

V Praze, 19. 10. 2022

V pátek 14. 10. 2022 proběhla v Městské knihovně v Praze slavnostní premiéra dokumentárního filmu „Great Legacy“. Snímek mapuje dlouhou cestu k míru na filipínském ostrově Mindanao a vysvětluje, jak důležitou roli v mírovém procesu sehrál předseda HWPL a korejský válečný veterán Lee Man-hee. Promítání dokumentu, jehož premiéra probíhala souběžně také v dalších zemích Evropy, včetně Francie nebo Německa, se zúčastnilo okolo dvou stovek lidí. Mezi hosty nechyběli zástupci ukrajinské menšiny v ČR, vzdělavatelé nebo novináři.
Dokumentární film „Great Legacy“, v překladu „Velké dědictví“, pochází z produkce společnosti SMV Media Group se sídlem v jihokorejském Soulu. Ta na jeho tvorbě spolupracovala s mezinárodní nevládní organizací HWPL s poradním statusem u Hospodářské a sociální rady OSN (ECOSOC), jejímž hlavním cílem je dosažení světového míru.

Snímek diváky zavedl na filipínský ostrov Mindanao, kde více než 40 let probíhal konflikt mezi muslimskými povstalci usilujícími o nezávislost a křesťanskou většinou, který si vyžádal přes 120 000 obětí. Záměrem dokumentu Great Legacy ovšem není jen vykreslení válečných hrůz, ale také popis mírového procesu, kterým si Filipíny v průběhu posledních několika let prošly. Klíčovým milníkem v oblasti řešení tohoto náboženského konfliktu je přitom mírová dohoda, kterou v lednu 2014 pod vedením HWPL uzavřeli zástupci obou znesvářených táborů.

Mírové iniciativy HWPL na Filipínách mají svůj počátek již v roce 2013, kdy předseda organizace a mírový aktivista Lee Man-hee několikrát osobně navštívil ostrov Mindanao. Historie mírového procesu se ale začala psát až o několik měsíců později, kdy předseda HWPL přivedl ke společnému jednacímu stolu tehdejšího guvernéra provincie Maguindanao a zároveň zástupce muslimské menšiny, Esmaela Mangudadatu, a zástupce křesťanské většiny -emeritního arcibiskupa Fernanda Capallu. To, že by se mezinárodní NGO z pozice mediátora úspěšně zapojila do řešení ozbrojených konfliktů, je přitom ve světě skutečným unikátem.

Dokument Great Legacy měl na Filipínách, konkrétně ve městě Davao, premiéru už 6. září 2022 Zúčastnilo se jí okolo 500 lidí včetně politiků – mezi nimi i starosta města Davao Sebastian Duterte.

„Tím, že budeme lidem promítat dokumentární filmy nebo filmy o míru, můžeme povzbudit i mnohé další, aby s námi byli zajedno v našem úsilí v oblasti vytváření a udržení míru v našich komunitách,“ ocenil práci HWPL Sebastian Duterte.

Mírová dohoda zprostředkovaná HWPL, jejímuž podpisu v roce 2014 přihlížely tři stovky lidí, včetně politiků, univerzitních profesorů nebo náboženských představitelů, hraje nezastupitelnou roli v procesu vytváření míru na Filipínách. Otevřela totiž cestu dalším mírovým iniciativám v zemi, na kterých se velkou měrou podílí právě organizace HWPL. Nezbytnou součástí je přijímání zákonů na podporu míru, mezináboženský dialog nebo mírové vzdělávání ve školách. 

HWPL věří, že si diváci prostřednictvím promítání tohoto dokumentu uvědomí, jak důležitou roli hraje v procesu vytváření míru neziskový sektor a aktivní občanská společnost. Pochopení této souvislosti je přitom stěžejní i s ohledem na právě probíhající ruskou invazi na Ukrajinu, která si už vyžádala desítky tisíc obětí na životech. Pomoci by, stejně jako už jednou v minulosti, mohly mírové aktivity HWPL. Tou nejbližší je v rámci ČR konference: „Jeden hlas: Rusko a Ukrajina pro mír“. Událost, které se jako řečníci zúčastní vedoucí náboženští představitelé z Ruska a Ukrajiny, se uskuteční už ve středu 2. listopadu 2022.

PR oddělení HWPL

public.relations@hwpl.cz