„Chci změnit svět! Co teď?“: Organizace HWPL uspořádala v Praze největší mírovou konferenci od svého založení

„Chci změnit svět! Co teď?“: Organizace HWPL uspořádala v Praze největší mírovou konferenci od svého založení

 

V Praze, 29. 9. 2022

Přestože Evropa žije v posledních desetiletích v relativním míru, na mnoha místech světa probíhá řada konfliktů, které ovlivňují každodenní životy milionů lidí. I proto uspořádala česká pobočka mezinárodní mírové organizace HWPL ve spolupráci s mezinárodní mládežnickou skupinou IPYG v Praze třídenní mírovou konferenci s názvem „Chci změnit svět. Co teď?“. Události, která se konala v termínu od 23. do 25. 9. 2022, se zúčastnila více než stovka hostů – mezi nimi i lidskoprávní aktivisté, pamětníci II. světové války nebo herci.

Třídenní konference, která je dosud největší událostí české pobočky HWPL, se uskutečnila v příjemném prostředí kulturního domu Chvalská stodola v pražských Horních Počernicích. Zatímco v pátek si návštěvníci mohli vyslechnout pouze jednu přednášku mapující tragický osud obyvatel obce Ležáky, v sobotu a v neděli v rámci bohatého celodenního programu vystoupilo s projevy hned několik řečníků z domova i ze zahraničí. Cílem události bylo poskytnout společnosti platformu pro diskuzi o tématech spojených s mírem a válkou a povzbudit českou veřejnost k tomu, aby si uvědomila důležitost a význam míru a později třeba sama přispěla k vytvoření mírové a harmonické společnosti.

Jedním z řečníků byla i Jarmila Doležalová, která v rámci pátečního programu vypověděla příběh své matky, která jako jedna z mála přežila vyhlazení obce Ležáky. Život jí na rozdíl od mnoha dalších dětí, které umíraly v plynových komorách, zachránilo umístění do německé rodiny. Během hodinové přednášky Doležalová apelovala na vyřešení rusko-ukrajinské krize.

„Proč jsem začala spolupracovat s organizací HWPL? To je jasné, protože jde o mír a mírové aktivity, které jsou potřebné zvlášť v této době,“ uvedla po skončení konference Jarmila Doležalová.

Sobotnímu programu vévodila debata s myanmarským lidskoprávním aktivistou a politickým vězněm Linnem Thantem, který od roku 2014 žije v Praze. Thant jako vůdce studentské organizace bojující za demokracii, která se účastnila masových protestů proti krutovládě vojenské junty, skončil na přelomu 80. let minulého století ve vězení. Tam byl také mučen a později odsouzen k trestu smrti. V malé, temné kobce bez přístupu denního světla strávil v řetězech devět let, propuštěn byl ale až v roce 2008.

Dalším významným zahraničním hostem byl i Mohammed Abbas, ambasador Institutu pro ekonomiku a mír, který se řadí k předním světovým think tankům. Abbas, který je zároveň zakladatelem organizace Alliance for Humanity, svůj projev zaměřil především na problematiku soužití kurdské menšiny v Iráku. Právě iráčtí Kurdové se v 80. letech za vlády tehdejšího prezidenta Saddáma Husajna stali terčem vojenského tažení, při kterém bylo ve městě Halabdža v důsledku použití chemických zbraní zavražděno okolo pěti tisíc lidí.

„Myslím, že to byla užitečná konference, a že by bylo potřeba, aby bylo takových konferencí ve světě více. Musíme v otázce míru vyvíjet větší úsilí. Zúčastnil jsem se této konference, protože je to pro nás všechny velmi důležité,“ prohlásil člen kurdské delegace Ato Dakheel.  

Jedním z hlavních bodů nedělního programu byla také talkshow s influencery. Té se účastnil známý český herec Jan Komínek, který se od propuknutí ruské invaze na Ukrajinu angažuje v iniciativách na podporu Ukrajiny. V březnu tohoto roku byl jedním z hlavních řečníků na mnohatisícové demonstraci pořádané na Václavském náměstí spolkem Milion chvilek pro demokracii, na které přes telemost promluvil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V rámci talkshow se především snažil povzbudit dnešní mladou generaci k tomu, aby byla v procesu vytváření míru víc aktivní.

Publikum si na třídenní konferenci mohlo vyslechnout také svědectví o válce na Ukrajině a podílet se na několika uměleckých a tanečních workshopech. Součástí nabitého programu pak byl i koncert na podporu mírového řešení rusko-ukrajinského konfliktu.

„Děkuji za nezapomenutelný zážitek, který jste mi umožnili účastí na vaší konferenci. Atmosféra byla neskutečně přátelská a věřím, že vaše jednání bylo po zásluze odměněno,“ uvedla v reakci na mírovou konferenci HWPL autorka semináře Uměním ke změně, Daniela Řeřichová.

Vedle zajímavých přednášek se ale diváci mohli dozvědět také to, jaké řešení v oblasti „peacebuildingu“ a „peacekeepingu“ světu nabízí mezinárodní mírová organizace HWPL. Ta své mírové iniciativy v minulosti úspěšně otestovala v praxi například na filipínském ostrově Mindanao zmítaném náboženskými konflikty.

Přímo na konferenci se návštěvníci mohli seznámit s historií HWPL v ČR, včetně náplně mírového vzdělávání, které se pomalu dostává do učebních osnov vybraných českých škol. A k vidění byl také záznam online konference pořádané při příležitosti osmého výročí konání Světového mírového summitu, na kterém se političtí lídři a náboženští představitelé z celého světa v září roku 2014 zavázali k vytvoření světa bez válek. Součástí záznamu byl i projev předsedy HWPL a válečného veterána, pana Lee Man-hee.

Svět je sužován pandemií koronaviru, která zasáhla každou zemi. Lidé ale nejsou uprostřed všech těch těžkostí sami. Žijeme v tom stejném světě. Jsme si navzájem sousedy a vytváříme rodiny. Povinností každého z nás je udělat svět lepším místem k životu. Neměli bychom snad našim potomkům předat svět, který je v pořádku?“ uvedl v projevu předseda HWPL Lee.

Důležitou tečku za letošní konferencí pak udělala Anna Červeňáková, která jako odborník na mezinárodní právo stála u zrodu Deklarace míru a ukončení válek (DPCW), jež vznikla pod vedením HWPL 14. března 2016. Přednáška s názvem „Jak změnit svět skrze mírová právo“ veřejnost informovala o obsahu DPCW, která má vhodným způsobem doplnit stávající mezinárodní právo, které v mnoha ohledech selhává.

Reforma mezinárodního práva ale není jedinou cestou, jak zajistit světový mír. HWPL věří, že se do procesu vytváření míru musí zapojit široká veřejnost. Přednášky a konference, které HWPL pořádá, jsou tedy vhodnou příležitostí, jak z Čechů vytvořit aktivní občany a mírotvůrce, kteří si jsou vědomi toho, že vlastními činy a angažovaností mohou významně přispět k vytvoření světa bez válek.

PR oddělení HWPL

public.relations@hwpl.cz